Медико-соціальний та психологічний супровід ВІЛ-позитивних дорослих

Цільова група:

•          надання соціально-психологічної підтримки людям, які щойно дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус з метою прийняття діагнозу та включення пацієнта до диспансерної групи на місцевому рівні – 60 осіб (Сніжне); 60 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район)

•          надання соціально-психологічної та медико-консультативної допомоги ЛЖВ, які готуються приймати або приймають АРТ протягом першого року лікування – 40 осіб (Сніжне); 20 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район)

•          надання соціально-психологічної та медико-консультативної допомоги ЛЖВ, які отримують АРТ більше одного року – 50 осіб (Сніжне); 30 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район)

•          забезпечення контрольованого лікування ТБ у ЛЖВ, в тому числі силами консультантів з числа спільноти на підтримуючій фазі лікування ТБ – 30 осіб (Сніжне); 15 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район)

•          надання соціально-психологічної та медико-консультативної допомоги ВІЛ-позитивним вагітним для попередження передачі ВІЛ від матері до дитини, сприяння проведенню тестування вагітних жінок на ВІЛ – 15 осіб (Сніжне); 14 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район)

•          надання послуг немедичного та медичного догляду ЛЖВ на дому, в стаціонарах або хоспісних установах – 30 осіб (Сніжне); 36 осіб (Ясинувата та Ясинуватський район).

 

Критерії відбору клієнтів в проект:

- клієнти, яким показано розпочати АРТ,

- клієнти на АРТ, які захворіли на ТБ в цей час і їм показане протитуберкульозне лікування,

- хворі на туберкульоз, у яких діагностовано ВІЛ-інфекцію в стадії, коли показане АРТ.

- важка стадія захворювання.

- клієнти із значним порушенням розумових і фізичних навичок, нездатні або з утрудненнями в самостійному пересуванні й догляді за собою або дитиною.

- матері, вагітні жінки з низьким (СД4 < 100) рівнем імунітету.

- ЛЖВ, що потребують доставки препаратів додому і надання допомоги щодо своєчасного прийому АРТ при різних стадіях ВІЛ-деменції, енцефалопатії, неврологічних порушеннях.

- ЛЖВ, що мають сильні побічні ефекти від АРВ-препаратів.

- ЛЖВ, які тимчасово або постійно нездатні до самостійного пересування й самообслуговування, у тому числі ті, що перенесли хірургічні операції/травми, інсульти й т.п.

- ЛЖВ, що мають потребу в регулярному лікуванні й обстеженні, нездатні одержати комплексне обслуговування в ЛПУ за станом здоров'я, соціально неадаптовані, з причин емоційно-психологічного характеру, інваліди.

- вагітність у ВІЛ-позитивних жінок диспансерної групи на будь якому терміні вагітності, які приймають ВААРТ з профілактичною або лікувальною цілями

- ВІЛ-інфіковані породіллі, яким показаний подальший прийом ВААРТ (або які припинили прийом ВААРТ та потребують подальшого обстеження)

Додаткові критерії для включення в проект:

- Клієнти програм зменшення шкоди

- ВІЛ-позитивні, звільнені з місць позбавлення волі (СІЗО, виправні заклади).

 

Критерії виводу клієнтів з проекту:

- відмова клієнта від участі в проекті

- порушення клієнтом угоди на участь в проекті

- вибуття в інший населений пункт (область, країну)

- отримання клієнтом всіх запланованих планом соціального супроводу послуг (завершення протитуберкульозного лікування, вирішення соціальних та медичних проблем клієнта та ін.)

- систематична відсутність клієнта в лікувальному закладі або вдома під час патронажів соціального працівника (розшук)

- переадресація клієнта в іншу організацію з метою виключення дублювання клієнта та послуг, що йому надаються

 

Завдання:

 1. Покращити стан здоров’я та попередити можливі негативні наслідки, спричинені ко-інфекцією ВІЛ/ТБ у 30 ВІЛ-позитивних людей з ВІЛ-асоційованим туберкульозом м.Сніжне та 15 осіб м.Ясинувата та Ясинуватського району через забезпечення контрольованого лікування ТБ у ЛЖВ на підтримуючій фазі лікування ТБ
 2. Сформувати та покращити прихильність клієнтів до АРТ та протитуберкульозного лікування
 3. Організувати комплексний супровід клієнтів з ВІЛ/ТБ з моменту виявлення туберкульозу до завершення протитуберкульозного лікування
 4. Полегшити фізичний та психологічний стан та покращити стан здоров’я 30 ВІЛ-позитивних людей, які живуть в м.Сніжне, 36 осіб з м.Ясинувата та Ясинуватського району через надання медсестринського та немедичного догляду на дому, в стаціонарах або хоспісних установах та доступу до якісних послуг з догляду та підтримки.
 5. Створити умови для догляду, піклування та підтримки 15 ВІЛ-позитивних матерів з м.Сніжне та 14 – з м.Ясинувата та Ясинуватського району, шляхом забезпечення тісної співпраці ВІЛ-інфікованих вагітних з медичними (кабінети профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу, жіноча консультація та пологове відділення ЦМЛ м. Сніжне та Ясинуватської ЦМЛ) та соціальними установами.
 6. Сприяти полегшенню тяжких психологічних, емоційних, соціальних станів, які виникають впродовж вагітності та після пологового періоду у 15 ВІЛ-позитивних матерів з м.Сніжне та 14 – з м.Ясинувата та Ясинуватського району.
 7. Забезпечити надання профілактичного або лікувального курсу АРВ-терапії у 15 ВІЛ-позитивних вагітних, породілль з м.Сніжне та 14 – з м.Ясинувата та Ясинуватського району, сформувати прихильність до прийому АРТ.
 8. Організувати навчання близького оточення навичкам догляду й піклування за вагітними, породіллями та подолання психоемоційних проблем.
 9. Покращити психоемоційний стан та адаптувати до життя з ВІЛ 60 осіб, які щойно дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус, з м.Сніжне та 60 осіб з м.Ясинувата та Ясинуватського району.
 10. Сформувати необхідні навички щодо зміни поведінки на безпечнішу, регулярне проходження обстеження й діагностики, здорового способу життя 60 осіб, які щойно дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус, з м.Сніжне та 60 осіб з м.Ясинувата та Ясинуватського району.
 11. Підтримка готовності 80 ВІЛ-позитивних людей м.Сніжне та 45 осіб м.Ясинувата та Ясинуватського району бути прихильними до лікування АРТ, покращити якість власного життя.

 

Послуги

1.         Консультації спеціалістів:

 

•          інфекціоніст

1)Навчання основам прихильності до АРТ: прихильність та наслідки недостатньої прихильності до АРТ, умови для дотримання режиму лікування АРТ (обсяг знань, побутові умови, умови для зберігання АРТ , ризики щодо можуть вплинути на розкриття статусу, режим, особливості харчування, фінансові обмеження, юридичні, іміграційні особливості)

2)Консультування щодо основ прихильності до АРТ : цілі АРТ, життєвий цикл ВІЛ, класи препаратів, показання та початок АРТ,  взаємодія з іншими препаратами, побічні ефекти, супутні захворювання, прихильність та наслідки недостатньої прихильності до АРТ, вплив ПАР на АРТ, умови для дотримання режиму лікування АРТ

3) Моніторинг прихильності: анкетування;  моніторинг  побічних ефектів; моніторинг якості АРТ препаратів; опитування; розробка алгоритму для покращення прихильності; контроль з метою профілактики самостійного переривання чи відмови від АРТ

4) ДКТ.

 

•          медсестра

- моніторинг прихильності до ПВТ/АРТ,

- підрахування таблеток,

- нагадування про наступну дату отримання АРТ,

- консультування з приводу догляду за немовлям та годування, підтримки та моніторингу здоров'я жінки після пологів,

- обстеження на СД-4, ВН, ПЦР,

- оформлення документів,

- здійснення медичного догляду на дому: вимірювання тиску, температури, догляд за пов’язками та обробка ушкоджених ділянок шкіри, ран, пролежнів і слизових оболочок, контроль за побічними ефектами АРТ терапії та режимом харчування, здійснення підшкірних, внутрішньом’язових ін'єкцій, догляд за венозними катетрами, забір крові та інших біоматеріалів у лабораторії, контроль за виконанням рекомендацій лікаря,        

 

 • лікар-гінеколог

- консультування пар з ВІЛ (дискордантних пар): відкриття статусу, усвідомлене батьківство, підтримка здорового способу життя,

- направлення в проекти із забезпечення безпечного запліднення у дискордантних парах (очищення сіменної рідини, штучне запліднення),

- супровід вагітності у ЛЖВ, діагностика патології вагітності, інших супутніх захворювань,

- направлення в кабінети профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу для забезпечення призначення ВААРТ з метою профілактики вертикальної передачі та лікування ВІЛ,

- діагностика та лікування захворювань жіночої статевої ситеми, проведення планових профілактичних оглядів (огляд в дзеркалах, УЗД дослідження, аналіз мазків та ін.),

- консультування з питань інтерпретації діагностичних тестів,

- надання інформації про місце та умови проходження, допомога у записі на тестування)

- УЗД для вагітних

 

 • лікар-фтизіатр

- Призначення профілактичного лікування у разі контакту із хворими на туберкульоз, консультування з приводу профілактики інфікування

- Призначення скринінгових та додаткових методів діагностики туберкульозу клієнтам проекту

- Консультування з питань інтерпретації діагностичних тестів, надання інформації про місце та умови проходження

- Сприяння в оформленні документів з інвалідності, державної грошової допомоги

Для дорослих з ко-інфекцією ВІЛ/ТБ:

- Оцінка готовності до прийому АМБТ; розробка індивідуального плану супроводу для кожного клієнта; навчання та підготовка до прийому АМБТ;

- Контроль за побічними  ефектами та оцінка впливу/ефективності АМБТ

- Забезпечення ДОТС, корекція схем лікування та доз протитуберкульозних препаратів

 

 • нарколог

- Оцінка стану пацієнта відповідно до діагностичних критеріїв

- Консультування з питань інтерпретації діагностичних тестів, надання інформації про місце та умови проходження

- Визначення показань до замісної терапії, призначення психотропних препаратів у разі виявлення інших психічних розладів, пере адресація в проекти замісної терапії

- Контроль соматичного та психічного стану пацієнта, що отримує ЗПТ або проходить реабілітацію (корективи фармакологічних та санітарно-психологічних інтервенцій, направлення до інших ЛПЗ у разі необхідності)

- Консультування пацієнтів на дому, в інших ЛПЗ спільно із лікарями інших спеціальностей

- Направлення на детоксикацію після ЗПТ або прийому інших нелегальних ПАР за бажанням пацієнта в наркологічні стаціонари

 

 • психолог

- психодіагностика,

- консультування з метою формування навичок:  адаптації до життя з ВІЛ, подолання самостигматизації, безпечної поведінки, підготовка до розкриття статусу, конструктивного подолання проблеми, збереження якості життя, здоровя та працездатності,

- кризове консультування: консультування, спрямоване на подолання тривоги, стресів, депресій, - консультування спрямоване на подолання стресів, депресій, тривоги, пов'язаної з прийняттям статусу та майбутнім материнством, прийомом ПВТ лікування,

- налаштування на прийом АРТ в майбутньому,

- сімейне консультування,

- консультування спрямоване на попередження емоційного вигорання, втоми від тривалого вживання лікарських препаратів; 

- налаштування на довготривале лікування,

- консультування клієнта та його близького оточення на дому.

           

•          соціальний працівник

- первинне оцінювання: оцінка та аналіз потреб клієнта; розробка плану соціального супроводу,

- інформаційне консультування: життя з ВІЛ, загальна інформація про захворювання, шляхи передачі, безпечну поведінку щодо профілактики передачі ВІЛ, діагностику, стадії ВІЛ, режим дня, повноцінне харчування;

- АРВ - терапія (цілі, механізм дії, класи і схеми АРВ-препаратів, прихильність, побічні ефекти, наслідки порушення режиму);

- туберкульоз (ВІЛ і ТБ, профілактика ТБ серед ЛЖВ), ІПСШ, гепатити, опортуністичні інфекції та їх профілактика;

- права та обов’язки ВІЛ-позитивних людей;

- наслідки вживання психоактивних речовин;

- інформування про наявні ресурси в громаді, де є можливість отримати підтримку та допомогу (державні, комунальні, медичні установи, громадські організації, реабілітаційні центри, програми стратегії зменшення шкоди, ЗПТ, установи для отримання виплат, пільг, гарантій, оформлення та відновлення документів, працевлаштування та професійної кваліфікації тощо),

- психологічна підтримка: переживання стадій прийняття захворювання; допомога щодо прийняття статусу;  підготовка до розкриття статусу іншим членам сім’ї та партнерам;

- активізація потенціалу клієнта – підвищення спроможності самостійно вирішувати проблеми, подолання стресу, консультування, спрямоване на формування навичок: безпечної поведінки (безпечні сексуальні стосунки та безпечні ін’єкційні практики), 

- подолання стресу,

- своєчасна діагностика й обстеження на СД4, ВН, ТБ, ІПСШ і супутні захворювання;

- відповідальне батьківство;

- ведення здорового способу життя,

- формування та моніторинг прихильності: оцінка готовності до початку прийому АРТ або рівня прихильності до АРТ шляхом анкетування;

- важливість регулярної діагностики СД4 і ВН;

- особливості харчування, побічні ефекти;

- наслідки порушення режиму; профілактика відмови від АРТ;

- позитивне ставлення до довготривалого прийому препаратів;

- навчання близького оточення моніторингу прихильності;

- моніторинг якості АРТ препаратів,

- консультування сімей, заторкнутих ВІЛ: розкриття статусу партнерам; 

- репродуктивне здоров’я; профілактика соціального сирітства;

- усвідомлене відповідальне батьківство;

- соціальний супровід у партнерські заклади з метою: оформлення документів при знятті дитини з диспансерного обліку; отримання пільг дітям з невстановленим діагнозом та ВІЛ-позитивним матерям, консультування клієнта та навчання його родичів щодо організації догляду за клієнтом,

- планування адекватного режиму дня, правил та режиму харчування та прийому ліків,

- формування навичок у клієнта та близького оточення щодо збереження здоров’я, збереження якості життя, сприяння максимально можливому задоволенню матеріальних, культурних та духовних потреб,

- сприяння в діагностиці опортуністичних та інших хвороб (МРТ, КТ, УЗД, рентген, ПЦР та ІФА різних інфекційних захворювань, біохімічні, загальноклінічні й бактеріологічні дослідження та інше),

- допомога близькому оточенню після смерті клієнта (оформлення документів, транспортування, надання інформації про ритуальні послуги),

- інформаційне консультування щодо ВІЛ і ТБ, АМБТ лікування, АРВ лікування, подвійної терапії, санітарно-гігієнічних норм житла хворих на ТБ, формування та моніторинг прихильності до АМБТ-лікування: навчання основам прихильності; формування режиму дня; формування прихильності до діагностики та лікування ВІЛ/ТБ; налаштування на проходження повного курсу лікування; профілактики відмов та переривання АМБТ, мотивування на своєчасну діагностику ТБ, прийом профілактичного курсу

 

Благодійна матеріальна допомога (медикаменти, товари медичного призначення, харчові пакети, контейнери для зберігання АРВ-препаратів, набори для пологів, гінекологічні набори)

 

Транспортування клієнтів в медичні заклади

Супровід клієнтів в служби соціального забезпечення і захисту, у лікувальні установи для госпіталізації, діагностики, консультацій лікарів вузької спеціалізації й оформлення МСЕК буде здійснюватись соціальними працівниками проекту з використанням автотранспорту згідно угоди організації з транспортною компанією на надання транспортних послуг. За потреби передбачено доставку медикаментів.

 

Групи самодопомоги

Групи самодопомоги спрямовані на психоемоційну підтримку клієнта, подолання стресу, переживання стадій прийняття захворювання, прийняття статусу, підготовка до розкриття статусу іншим членам сім’ї.

Основна тематика груп: інформування про життя з ВІЛ, формування навичок безпечної поведінки та позитивної профілактики, інформування про АРТ, ВІЛ і ТБ, підтримка здорового способу життя тощо.

 

Інформаційні заняття

Основна тематика шкіл батьківства:

підготовка ВІЛ-позитивних жінок до пологів, розвиток навичок поведінки під час вагітності, пологів та післяпологового періоду, годування новонароджених, догляду за ними у післяпологовий період, прихильність до ПВТ, підтримка здорового способу життя до та після пологів, вчасні обстеження жінки та новонародженої дитини, відповідальне батьківство.

 

Патронаж на дому

1. Відвідування хворих  у стаціонарних лікувальних закладах

2. Виклик лікаря

3. Доставка аналізів до поліклініки

4. Доставка медикаментів

5. Придбання та доставлення продовольчих, промислових та господарських  товарів із ринку та магазинів за кошти клієнтів

6. Приготування їжі, миття посуду, винесення сміття, прасування білизни, прибирання житла, заміна постільної та натільної білизни, надання допомоги у пранні постільної та натільної білизни

7. Годування (ліжкових хворих)

8. Надання допомоги в особистій гігієні (миття голови, розчісування волосся, підрізання нігтів, перукарські послуги, тощо)

9. Одержання пенсії, оплата комунальних послуг за дорученням

10. Оформлення заявки на виклик сантехніка, електрика

11. Виконання робіт, пов’язаних із листуванням, читання вголос

12. Допомога у забезпеченні індивідуальними засобами пересування

13. Сприяння в оформленні документів для отримання протезно-ортопедичних та зубопротезних виробів

14. Встановлення та підтримка зв’язків із підприємствами, установами та організаціями для надання шефської адресної допомоги

15. Забезпечення через пункти добровільних внесків речами та предметами побуту

16. Забезпечення гуманітарною допомогою: одягом та взуттям

 

 • Транспортування крові та доставка препаратів
English Русский