Дитячі центрі

Цільові групи:

- супровід новонароджених до підтвердження або зняття їм ВІЛ статусу та забезпечення медичного спостереження дітей на базі лікувально-профілактичних закладів – 12 дітей (м.Добропілля та Добропільський район), 12 дітей (м. Торез), 12 дітей (м.Сніжне), 7 дітей (м. Ясинувата та Ясинуватський район)

- забезпечення функціонування дитячого центру/кімнати денного перебування дітей, інфікованих ВІЛ або уражених епідемією – 36 дітей (м.Добропілля та Добропільський район), 40 дітей (м. Торез), 36 дітей (м.Сніжне), 20 дітей (м. Ясинувата та Ясинуватський район)

- надання соціально-психологічної та медико-консультативної допомоги ВІЛ-позитивним дітям, які готуються приймати або приймають АРТ з метою формування та підтримки прихильності до АРТ – 8 дітей (м.Добропілля та Добропільський район), 8 дітей (м. Торез), 10 дітей (м.Сніжне), 5 дітей (м. Ясинувата та Ясинуватський район)

- надання психологічної підтримки дітям віком від 6 до 16 років та їх сім’ям на всіх етапах розкриття ВІЛ-позитивного статусу дитині – 10 дітей (м.Добропілля та Добропільський район), 7 дітей (м. Торез), 10 дітей (м.Сніжне), 5 дітей (м. Ясинувата та Ясинуватський район)

- немедичний та медичний догляд ВІЛ-позитивних дітей на дому, в стаціонарах або хоспісних установах – 5 дітей (м.Добропілля та Добропільський район), 5 дітей (м. Торез), 7 дітей (м.Сніжне), 5 дітей (м. Ясинувата та Ясинуватський район).

.

Приблизні вікові групи дітей, на яких буде орієнтована діяльність напрямку:

До 1 року – 68 дітей,

1-5 років – 50,

5-8 років – 52,

8-13 років – 30.

 

Критерії відбору клієнтів до проекту:        

 • Наявність у дитини віком до 16 років встановленого діагнозу ВІЛ-інфекції (I, II, III клінічні стадії за класифікацією ВООЗ, 2002)
 • Наявність у дитини віком до 18 місяців невизначеного ВІЛ-статусу
 • Наявність у дитини віком до 16 років клінічних проявів ВІЛ-інфекції, які потребують призначення ВААРТ
 • Усвідомлене бажання батьків дитини отримувати АРВ-лікування
 • Наявність соціальних або (та) психологічних проблем, що заважитимуть дотриманню режиму лікування та потребують вирішення
 • Наявність в оточенні дитини факторів ризику, що можуть призвести до переривання АРТ та (або) погіршення стану здоров’я – позбавлення батьківської опіки, сирітство, перебування в інтернатному закладі, наявність алкоголізму та наркоманії у батьків дитини, відсутність одного з батьків (неповні сім’ї)
 • Діти, народжені від ВІЛ-інфікованих матерів, які потребують профілактичного АРВ-лікування

 

 

Критерії виводу клієнтів з проекту:

 • - відмова клієнта від участі в проекті
 • - порушення клієнтом угоди на участь в проекті
 • - вибуття в інший населений пункт (область, країну)
 • - отримання клієнтом всіх запланованих планом соціального супроводу послуг
 • - систематична відсутність клієнта в лікувальному закладі або вдома під час патронажів соціального працівника (розшук)
 • - переадресація клієнта в іншу організацію з метою виключення дублювання клієнта та послуг, що йому надаються

 

 

ЗАВДАННЯ

1. Сприяти покращенню стану здоров’я, психосоціальній адаптації та всебічному розвитку 51  дитини, які живуть з ВІЛ/СНІД, та 166  дітини, народженій від ВІЛ-позитивних матерів в м.Добропілля, Торез, Сніжне, Ясинувата, Ясинуватському та Добропільському районах, через забезпечення доступу до медичних послуг, послуг соціальної, педагогічної та психологічної допомоги, організації підтримки та догляду.

2. Створити умови для запобігання передачі ВІЛ від матері до дитини, гармонійного розвитку 43  немовлят у перші місяці життя шляхом забезпечення тісної співпраці ВІЛ-інфікованих вагітних з медичними (відділення профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу Добропільської ЦМЛ, кабінети профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу ЦМЛ мм. Торез та Сніжне, Ясинуватської ЦРЛ, жіночі консультації та пологові відділення зазначених медичних закладів) та соціальними установами.

3. Сприяти полегшенню тяжких психологічних, емоційних, соціальних станів, які виникають впродовж вагітності та після пологового періоду у 43   дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів.

4. Забезпечити надання профілактичного або лікувального курсу АРТ терапії 43  дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів, сформувати прихильність до прийому АРТ.

6. Організувати навчання близького оточення навичкам догляду й піклування за вагітними, породіллями та дітьми, народженими від ВІЛ-позитивних матерів, та подолання психоемоційних проблем.

 

Послуги дитячих центрів

 

 1. 1.      Консультації спеціалістів:
 • педіатр

 

Консультації педіатра обласного центру з профілактики та боротьби із СНІДом - виїзд до дитячих центрів мм. Добропілля, Сніжне, Торез, Ясинувата 1 раз на місяць

 

Інформаційне консультування для батьків щодо: життя з ВІЛ, загальна інформація про захворювання, шляхи передачі, безпечну поведінку щодо профілактики передачі ВІЛ, діагностику, стадії ВІЛ, режим дня, повноцінне харчування; АРВ - терапія (цілі, механізм дії, класи і схеми АРВ-препаратів, прихильність, побічні ефекти, наслідки порушення режиму); туберкульоз (ВІЛ і ТБ, профілактика ТБ серед ЛЖВ), ІПСШ, гепатити, опортуністичні інфекції та їх профілактика; права та обов’язки ВІЛ-позитивних людей; наслідки вживання психоактивних речовин; інформування про наявні ресурси в громаді, де є можливість отримати підтримку та допомогу (державні, комунальні, медичні установи, громадські організації, реабілітаційні центри, програми  зменшення шкоди, ЗПТ, установи для отримання виплат, пільг, гарантій, оформлення та відновлення документів, працевлаштування та професійної кваліфікації тощо), рання діагностика ВІЛ-інфекції (визначення ДНК ВІЛ методом ПЛР), проведення заходів профілактики перинатальної передачі ВІЛ від матері до дитини, документальний супровід для забезпечення  штучним харчуванням,  моніторинг фізичного та психічного розвитку дитини, медичний супровід дітей, що перебувають в дитячих будинках, жіночих колоній, профілактика інфекційних захворювань, консультування вдома та у інших ЛПЗ

 

 • соціальний працівник

 

Інформаційне консультування батьків щодо: життя з ВІЛ, загальна інформація про захворювання, шляхи передачі, безпечну поведінку щодо профілактики передачі ВІЛ, діагностику, стадії ВІЛ, режим дня,овноцінне харчування; АРВ - терапія (цілі, механізм дії, класи і схеми АРВ-препаратів, прихильність, побічні ефекти, наслідки порушення режиму); туберкульоз (ВІЛ і ТБ, профілактика ТБ серед ЛЖВ), ІПСШ, гепатити, опортуністичні інфекції та їх профілактика; права та обов’язки ВІЛ-позитивних людей; наслідки вживання психоактивних речовин; інформування про наявні ресурси в громаді, де є можливість отримати підтримку та допомогу (державні, комунальні, медичні установи, громадські організації, реабілітаційні центри, програми  зменшення шкоди, ЗПТ, установи для отримання виплат, пільг, гарантій, оформлення та відновлення документів, працевлаштування та професійної кваліфікації тощо), допомога в оформленні документів, отримання соціальних виплат по народженню дитини, оформленню документів (свідоцтво про народження), підготовка до розкриття ВІЛ статусу, догляд за дітьми під час перебування в дитячому центрі,  формування у батьків навичок відповідального батьківства: особливості спілкування з дітьми, розвиток та виховання, режим дня, повноцінне харчування, відповідно до вікових особливостей дитини, прийом ліків, формування навичок прийому медичних препаратів; навичок безпечної поведінки з іншими дітьми (в разі отримання травми, порізів, ран тощо);  особистої гігієни;  навички подолання стресу, допомога у визначенні кола довіри (людей, з якими дитина може ділитись особистою інформацією), інформування про ВІЛ: загальна  інформація про захворювання, стадії, режим дня, повноцінне харчування, прийом ліків.

 • Патронаж на дому

1. Відвідування клієнтів  у стаціонарних лікувальних закладах

2. Виклик лікаря

3. Доставка аналізів до лабораторії

4. Доставка медикаментів

5. Придбання та доставлення продовольчих, промислових та господарських  товарів із ринку та магазинів за кошти клієнтів

6. Приготування їжі, миття посуду, винесення сміття, прасування білизни, прибирання житла, заміна постільної та натільної білизни, надання допомоги у пранні постільної та натільної білизни

7. Годування, надання допомоги в особистій гігієні (миття голови, розчісування волосся, підрізання нігтів тощо)

8. Допомога у забезпеченні індивідуальними засобами пересування

9. Встановлення та підтримка зв’язків із підприємствами, установами та організаціями для надання шефської адресної допомоги

10. Забезпечення через пункти добровільних внесків речами та предметами побуту

11. Забезпечення гуманітарною допомогою: одягом та взуттям*

 

 • Психолог

Консультації включають - психодіагностика, надання психологічної підтримки, налаштування на довготривалий прийом препаратів, полегшення адаптації до життя з ВІЛ, консультування, спрямоване на допомогу щодо переживання різних емоційних станів (страху, депресії, стресів); корекція проблем поведінки, надання психологічної підтримки та допомоги в контексті розкриття та  адаптації до статусу, обговорення майбутнього: можливість створити родину, народити здорових дітей, отримати професію, інші

 • Педагог

Заняття з розвитку творчості та навичок догляду дитини за собою, навчальні заняття з раннього розвитку дитини, які дають можливість дитині підготуватися до школи та дитячого садочку, додаткові заняття для школярів. Заняття з підготовки до школи для дітей від 3 до 6-7 років, допомога у виконання домашнього завдання для школярів 7-15 років, заняття з гігієнічного виховання для всіх вікових груп дітей, заняття дитячої творчості, динамічні ігрові заняття, робота з розвитку навичок догляду дитини за собою відповідно до віку, заходи з дозвілля для дітей - організація та проведення дитячих свят, відвідувань музеїв, виставок, театрів та інших закладів культури. Розвиваючі заняття (перегляд мультфільмів, музика, караоке, іноземна мова, хореографія, малювання, художня пластика, група туристичного напрямку, ігрове навчання), проведення різноманітних майстер-класів.

 

 • Медична сестра

- Здійснення медсестринського догляду на дому:

• вимірювання тиску, температури

• догляд за пов’язками та обробка ушкоджених ділянок шкіри, ран, пролежнів і слизових оболочок

• контроль за побічними ефектами АРТ терапії та режимом харчування

• здійснення підшкірних, внутрішньом’язових ін'єкцій, догляд за венозними катетрами

• забір крові та інших біоматеріалів у лабораторії

• контроль за виконанням рекомендацій лікаря

- Медичний огляд дитини перед відвідуванням дитячого центру

 

 • Фтизіатр

- Призначення профілактичного лікування у разі контакту із хворими на туберкульоз, консультування з приводу профілактики інфікування

- Призначення скринінгових та додаткових методів діагностики туберкульозу у дітей

- Консультування з питань інтерпретації діагностичних тестів, надання інформації про місце та умови проходження

- Сприяння в оформленні документів з інвалідності, державної грошової допомоги

- Оцінка готовності до прийому АМБТ; розробка індивідуального плану супроводу для кожного клієнта; навчання та підготовка до прийому АМБТ;

Контроль за побічними  ефектами та оцінка впливу/ефективності АМБТ

Забезпечення ДОТС, корекція схем лікування та доз протитуберкульозних препаратів

 

Транспортування клієнтів

Транспортування крові та доставка препаратів

 

Благодійна матеріальна допомога (гігієнічні набори, памперси, дитяче харчування, медикаменти, контейнери для зберігання АРВ-препаратів).

Культурно-масові заходи

Виїзди в Донецький цирк «Космос», в Донецький дельфінарій «Немо». Вересень - День Школяра (солодощі та канцелярські школярські набори), Грудень - Новорічний дитячий бал (солодощі та подарунки від Св.Миколаю), Березень - Свято всіх жінок (солодощі та подарунки дітям), Червень - День захисту дітей (солодощі та подарунки дітям).

Групи самодопомоги

Групи самодопомоги/дитячі клуби з розкриття статусу.

Основна тематика груп - оцінювання стану сім'ї,  підготовка до розкриття  статуса, підтримка сім'ї після розкриття статусу, розкриття статусу батьків неВІЛ-інфікованій дитині.

Групи самодопомоги проходять у вигляді психотерапевтичних груп для дітей, які знають власний ВІЛ-статус з метою переживання стадій прийняття захворювання, надання психологічної підтримки, подолання стресу, тривоги, формування позитивного ставлення до довготривалого прийому препаратів, формування навичок безпечної поведінки, дитячих клубів з формування активної життєвої позиції (як етап підготовки до розкриття статусу - підвищення комунікативних навичок, навичок вирішення конфліктів, формування навичок безпечної поведінки, ознайомлення з особливостями психофізіологічного розвитку, базові знання про здоров'я та хвороби тощо), арттерапевтичних тренінгів для покращення емоційного стану дітей.

English Русский